Podnety a postrechy žiakov súvisiace s exkurziou do našich slovenských dejín:
Zaujímavosti o M. R. Štefánikovi:
Žena, ktorá ho milovala, sa po jeho smrti nikdy nevydala.
Len na jednej fotke sa usmieval, keď ešte pracoval ako vedec na Mont Blancu.
Prekvapilo ma, že M. R. Štefánik bol nízky pán, ako generála som si ho predstavoval vyššieho, ale mal krásne modré oči, bol múdry a šarmantný, vtipný a tým zaujal ženy a presadil sa aj v politike ako dobrý diplomat.
Mal rád ostrov Tahiti, kde ho považovali priam za poloboha, lebo poznal meteorológiu, čo domorodci veľmi obdivovali, pobudol tu asi 8 mesiacov. Dostával od nich dary, vylovili pre neho perly a drahokamy, ktoré použil na vyrovnávanie dlhov za svoje expedície.
Existujú tiež špekulácie o omyle, či chybe i o plánovanom zostrelení lietadla M. R. Štefánika vládou ČSR, lebo letel na talianskom lietadle. Traja ďalší letci boli Taliani, pochovali ich s ním do mohyly na Bradle, ale jedného z nich si rodina vyžiadala na pochovanie do Talianska, teda v mohyle jú dnes uložené už len pozostatky 3 letcov.
............................................................................................................................
Lektorka v múzeu holokaustu veľmi zaujímavo prednášala, vtiahla nás do histórie, ukázala nám dejiny cez príbehy konkrétnych ľudí, ktorí prežili. Pátrala po osude obetí, napr. učiteľa v škole v pracovnom tábore v Seredi, ktorý mal možnosť utiecť, ale neurobil tak, lebo chcel ostať pri „svojich" deťom a neopustiť ich.
Ani som nevedel, že na Slovensku bol pracovný tábor, je smutné, že sme to dopustili a podieľali sa na deportáciách a platili za vývoz židov, vlastných obyvateľov Slovenska.
Prví, ktorí ušli z Osvienčimu, boli dvaja slovenskí židia, videl som aj film správa, ktorý opisoval ich útek. Je zvláštne, že sa na Slovensku popiera holokaust, keď máme práve od nás prvých zajatcov, ktorí utiekli a pdali správu o plynových komorách.
Sklamal ma tiež fakt, že Ján Smrek, autor, ktorého sme preberali v treťom ročníku ako úžasného básnika, ale aj Ľudo Ondrejov, arizovali majetok židov a podieľali sa na zverstvách nacistického Nemecka počas Slovenského štátu.