Úvodná stránkaStredná odborná škola polytechnická

Novinky

      • 14máj
          • Akčný plán Školského parlamentu SOŠ P Kňažia v praxi

            V piatok 09.05.2025 sa stretlo zdravé a tvorivé jadro Školského parlamentu /ŠP/ pri SOŠ P Kňazia na pôde pizzérie Pohoda v Dolnom Kubíne, aby zhodnotilo výsledky svojej práce a podujatia, ktoré ŠP pripravoval v tomto školskom roku.

            Na zasadnutí sa tiež plánovali záverečné akcie ŠP na mesiac máj a jún ako je príprava zbierky Modrý gombík, Dňa detí pre škôlkarov v DK a tiež záverečný guláš a priateľský futbal i s našimi skvelými pedagógmi. Je ešte teda na čo sa tešiť!

            Sledujte našu činnosť a pridajte sa k nám! V novom školskom roku Vás radi privítame vo svojich radoch ako nových členov či sympatizantov ŠP. 

            Spúšťame tiež nový projekt podpory činnosti ŠP pod názvom - NEZAHADZUJ, ALE DARUJ NÁM PRÁZDNU PLECHOVICU ČI PLASTOVÚ FĽAŠU do koša určeného pre ŠP. Tým priamo podporíš našu činnosť a tiež dobrovoľnícke a charitatívne akcie, ktoré vykonávame. Sme tu aj PRE TEBA...

      • 14máj
          • Exkurzia - Múzeum holokaustu Sereď a Múzeum M. R. Štefánika - Košariská

            V utorok 06.05.2025 sa žiaci z III.E zúčastnili exkurzie zameranej na spoznanie histórie holokaustu na Slovensku a tiež na unikátnu osobnosť M. R. Štefánika, ktorá bola v minulosti akoby vytrhnutá z učebníc dejepisu. 

            Podnety  a postrechy žiakov súvisiace s exkurziou do našich slovenských dejín:

            Zaujímavosti o M. R. Štefánikovi:

            Žena, ktorá ho milovala, sa po jeho smrti nikdy nevydala.

            Len na jednej fotke sa usmieval, keď ešte pracoval ako vedec na Mont Blancu.

            Prekvapilo ma, že M. R. Štefánik bol nízky pán, ako generála som si ho predstavoval vyššieho, ale mal krásne modré oči, bol múdry a šarmantný, vtipný a tým zaujal ženy a presadil sa aj v politike ako dobrý diplomat.

            Mal rád ostrov Tahiti, kde ho považovali priam za poloboha, lebo poznal meteorológiu, čo domorodci veľmi obdivovali, pobudol tu asi 8 mesiacov. Dostával od nich dary, vylovili pre neho perly a drahokamy, ktoré použil na vyrovnávanie dlhov za svoje expedície.

            Existujú tiež špekulácie o omyle, či chybe i o plánovanom zostrelení lietadla M. R. Štefánika vládou ČSR, lebo letel na talianskom lietadle. Traja ďalší letci boli Taliani, pochovali ich s ním do mohyly na Bradle, ale jedného z nich si rodina vyžiadala na pochovanie do Talianska, teda v mohyle jú dnes uložené už len pozostatky 3 letcov.

            ............................................................................................................................

            Lektorka v múzeu holokaustu veľmi zaujímavo prednášala, vtiahla nás do histórie, ukázala nám dejiny cez príbehy konkrétnych ľudí, ktorí prežili. Pátrala po osude obetí, napr. učiteľa v škole v pracovnom tábore v Seredi, ktorý mal možnosť utiecť, ale neurobil tak, lebo chcel ostať pri „svojich" deťom a neopustiť ich.

            Ani som nevedel, že na Slovensku bol pracovný tábor, je smutné, že sme to dopustili a podieľali sa na deportáciách a platili za vývoz židov, vlastných obyvateľov Slovenska.

            Prví, ktorí ušli z Osvienčimu, boli dvaja slovenskí židia, videl som aj film správa, ktorý opisoval ich útek. Je zvláštne, že sa na Slovensku popiera holokaust, keď máme práve od nás prvých zajatcov, ktorí utiekli a pdali správu o plynových komorách. 

            Sklamal ma tiež fakt, že Ján Smrek, autor, ktorého sme preberali v treťom ročníku ako úžasného básnika, ale aj Ľudo Ondrejov, arizovali majetok židov a podieľali sa na zverstvách nacistického Nemecka počas Slovenského štátu.